8.2.2018

Rádi byste si pořídili zimní zahradu a pěstovali v ní květiny? Jestliže ano, měli byste v ní vytvořit co nejlepší podmínky. Musíte si zkrátka položit otázku, jaká teplota a vlhkost zde bude, aby výsledky pěstování byly co nejlepší.

Ve vytápěné zahradě bude teplo i v zimězimni zahrada fotogalerie 15

Především je důležité osadit zimní zahrady rostlinami a květinami, které budou co nejlépe snášet její podmínky. Vhodná kombinace zahrady a květin, znamená optimální výsledek. Proto se ještě před pořízením zahrady rozhodněte, jaké rostliny by v ní měly růst a tomu přizpůsobte celou její koncepci. Úplně jiná bude totiž květena ve vytápěné zimní zahradě, jež tvoří vlastně oddělenou součást bytu. Tam bude samozřejmě teplota výrazně vyšší. Může se pohybovat zhruba v rozmezí 16–26 °C. Nižší teploty odpovídají zimnímu období, naopak v zimě se budou šplhat ke zmiňovaným 26 °C.

Můžete mít svoje banány a fíky

Taková zimní zahrada snese celou řadu rostlin a květin. Můžete si sem dokonce nasadit i exotické rostliny jako třeba fíkovník nebo banánovník, takovéto podmínky jim budou vyhovovat. Kdo by nechtěl sklízet vlastní banány nebo fíky? I to se vám může povést. Za další se tu budou mít krásně například i barevné orchideje, které vám v prostorách zahrady vykouzlí nádherný barevný svět. V podstatě můžete sem nasadit téměř všechny druhy pokojových květin. Žádná zde nebude trpět.

Nevytápěné zahrady si žádají odolnější rostliny

Druhou variantou jsou nevytápěné zahrady, takové zimní zahrady a zasklené pergoly jsou také docela obvyklé. Teploty jsou tady pochopitelně mnohem nižší. V zimě mohou klesnout i k 8 °C. Na druhou stranu v létě se mohou vyšplhat i and dvacítku – záleží hlavně na tom, na jakou světovou stranu je zahrada orientovaná. Do nevytápěné zimní zahrady se hodí odolnější rostliny. Popisované podmínky zvládne třeba fuchsie nebo mučenka. Důležité také je, aby měla zahrada dobré větrání.