8.12.2017

Údržba a péče o zimní zahradu a její prostory.

 

Zimní zahrada je pro jejího majitele skvělým prostorem k relaxaci a odpočinku. Bude v ní trávit spoustu času pohledem do zeleně, pokud ji pojme jako prostor k pěstování rostlin, nebo bude koukat ven, jestliže si zvolí řešení praktické spojené především s maximálním výhledem do zahrady a okolí domu. Ovšem zimní zahrada vyžaduje také dost starostí, protože je třeba v ní udržovat optimální podmínky.

Regulace vlhkosti je důležitázimni zahrady celorocni 11

Především vlhkost je nebezpečím, kterému je zimní zahrada vystavena. Je samozřejmé, že v zasklených prostorách bývá vlhkost větší než v běžném bytě. Tento fakt ovšem nesmíte podceňovat, právě naopak. Musíte s ním počítat a velice pečlivě ho sledovat. Pokud si ho nebudete všímat a necháte zahradu napospas situaci, můžete na to nepříjemně doplatit. Musíte zároveň vlhkost regulovat. Jestliže necháte vlhkost řádit bez regulace, můžete se dočkat toho, že vám zde začnou například plesnivět zdi sousedící s domem, nebo rostliny.

Dodržujte optimální vlhkost

Zbraní proti vlhkosti je u zimní zahrady a zasklené pergoly hlavně správné a dostatečné větrání. Větrejte zahradu pravidelně. Už při její stavbě s větráním počítejte. Nechte si třeba v delší stěně tři okna, která budou otevírací a skutečně s nimi pravidelně větrejte. Nejenom, že v zahradě nebude zatuchlý vzduch, ale zároveň zde také nebudou mít šanci plísně. Vhodné je koupit si do zahrady vlhkoměr. Optimální je vlhkost 65-80 %, kterou je třeba kontrolovat. 80 % už je poměrně dost, snažte se ji držet níže.

Tip: zimní zahrady se skle bez rámu

Klasická skla se rosí

Stejně důležité jako větrání je ovšem i kvalitní zasklení celého prostoru. Jedině zimní zahrady s kvalitním zasklením plísním odolají. A když už jsme u toho zasklení, počítejte s tím, že klasické skleněné desky se rosí, což je další živná půda pro plísně. Když tedy jako jedno z mnoha obranných opatření proti plísním v zimní zahradě vyměníte klasická skla za ta plastová, rozhodně tím neprohloupíte. Naopak na tom vyděláte, protože třeba plastová skla jsou mnohem lehčí a snáze se s nimi manipuluje.