1.11.2017

Jedna věc je postavit si zimní zahradu, druhá věci ji zasklít. To není nijak snadné. Musíte totiž vybrat kvalitní sklo, které vám zajistí, že zimní zahrada bude plnit svůj účel tak, jak má. Pokud špatně vyberete zasklení, samozřejmě se vám to ve finále nepříjemně vymstí, proto ve vlastním zájmu věnujte zasklení dostatek pozornosti.

Používají se izolační dvojskla a trojsklazahrada

Jaký materiál, tedy jaké sklo se používá pro zimní zahrady a zasklené pergoly? Především jde o izolační dvojskla, nebo dokonce trojskla, která musí odpovídat normě ČSN E 1279. Vlastně tyto okenní tabule jsou složeným stavebním prvkem, tvoří je totiž dvě, nebo dokonce tři tabule skla. Ovšem tyto tabule jsou po svém obvodě naprosto neprodyšně uzavřeny. Z těchto důvodů je nutné řešit změny jejich chování v závislosti na změně teplot v okolí tabulí.

Objem plynu v dutině pracuje

Prostě musíte vědět, jak se takto zasklené zimní zahrady budou chovat v létě, jak v zimě, k jakým změnám bude vlivem kolísání teplot vlastně docházet. Je totiž naprosto jasné, že fyzikální zákony se vám prostě nepodaří nijak obelhat, ty musíte zkrátka a jednoduše respektovat. Co se díky fyzikálním zákonům s tabulemi skla vlastně děje? Když je zima, potom dochází je zmenšení objemu plynu uvnitř dutiny mezi skly. Jakmile ale nastane teplo, objem tohoto plynu uvnitř se zase zvětšuje.

Sklo musí být bezpečné

Vlivem těchto popsaných jevů je zimní zahrada, respektive tabule jejího skla vystavena v zimě podtlaku a v létě naopak přetlaku. Proto pokud bude někde chyba, mohlo by se stát, že tabule praskne. Zároveň se pro zasklení musí volit bezpečnostní skla. V případě, že by se takové sklo rozbilo, musí se buď rozsypat na malé drobné neostré střípky, které nikoho nezraní, nebo mají zůstat vcelku na fólii. Na skle se tak vytvoří jenom pavučina, ale nevysype se do prostoru, a tudíž také nikoho neporaní.