27.10.2017

Spousta lidí zatouží po příjemném posezení u domu, které by se dalo využít nejenom v teplých letních dnech, ale vlastně po celý rok. Proto se vyplatí investovat do stavby zimní zahrady. Vytváříte si tak prostor, který je sice oddělený od domu, ale zároveň se stává jeho součástí. Je potom na vás, jakým způsobem ho využijete. Při tvorbě samotné zimní zahrady je ve hře velká spousta různých faktorů.

Podobu omezuje jedině technické řešenízimni zahrada fotogalerie 15

V prvním kroku byste si měli uvědomit, že musíte vybrat tvar a velikost zimní zahrady. V zásadě je povoleno úplně všechno, různé extravagance nevyjímaje. Podstatné ovšem je, aby se i ta extravagantnější řešení dala technicky zvládnout. Protože co je platné zajímavé a nekonvenční řešení, když ho nebude možné zhotovit? Můžete si vybrat, jaký chcete tvar: kulatý, čtvercový, mnohoúhelníkový... I přesná velikost záleží na vás. K velkému domu dobře ladí velká zahrada, k malému se hodí menší.

Malinká zahrada se nevyplatí

I když nemáte příliš velké prostorové možnosti, zimní zahrada se dá zařídit i jako poměrně malý výklenek například v nice ve zdi vašeho domu. Na druhou stranu ale uvažujte i prakticky. Když už zahradu stavíte, je potřeba, aby měla alespoň nějaké určité rozměry, aby se stavba vůbec vyplatila. Nebudete přece investovat spoustu peněz a času do budování naprosto miniaturního koutku, do kterého se nic nevejde, nenacpete tam třeba ani maličké posezení. To by nebylo ekonomicky vůbec výhodné.

Chcete pěstírnu rostlin?

Za další, si rozmyslete, zda vaše zimní zahrady a prosklené pergoly poslouží k pěstování tropických rostlin nebo ne. Pokud ano, musíte podmínky panující v zimní zahradě přesně přizpůsobit podmínkám, které rostliny potřebují. Samozřejmě je to spousta slunce, světlo, teplo, vlhko. Nezapomeňte ale také na kvalitní větrání a stínění celého prostoru. Když bude zahrada sloužit jako pěstírna exotických rostlin, měla by být od zbytku domu oddělena dobře těsnícími dveřmi. Jinak se může stát, že klima ze zahrady bude pronikat do domu.