17.10.2017

17.10.2017

Když si stavíte zimní zahradu, jistě chcete, aby měla co nejdelší životnost. Určitě byste nebyli rádi, kdybyste zahradu museli po dvou či třech letech předělávat, kdyby vám za tak krátký čas dosloužila. Proto je velice důležité nastavit si hned na počátku, tedy během stavby to správné klima, které bude v zimní zahradě panovat. Pomůže vám prodloužit životnost této stavby.

Výměna vzduchu je podstatnázimní zahrada se sklem v rámu

Především jde o to, aby zimní zahrady a zasklené pergoly měly kvalitní odvětrávání. Jenom větraný vzduch dokáže poskytnout kvalitní a svěží klima. Proto myslete na koncepci větrání, která by měla být funkční a promyšlená. Nemusíte si instalovat složité dálkové ovládání na otevírání okenních tabulí. Bohatě stačí, když se jednotlivá okna budou moci otevírat ručně. Mělo by být ale možné v každé stěně otevřít alespoň dvě okna, a to zejména v případě, že zimní zahrada je větší a má delší stěny. Výměna vzduchu je velice důležitá.

Nevytvářejte si líheň plísně

Zároveň si zimní zahrada přímo říká o průběžné sledování vzdušné vlhkosti. Jestliže vlhkost vzduchu v zahradě překročí únosnou mez, potom mohou třeba začít plesnivět zdi, k nimž zimní zahrada přiléhá. To je samozřejmě negativní jev. Velmi obezřetní buďte také tehdy, kdy je v místě silná vlhkost, například proto, že je nedaleko pramen vody, potok studánka atd. Velmi důležitá je v takovém případě izolace celého domu, aby vlhkost nepronikala do stěn. Pak by uzavřená a špatně větraná zimní zahrada mohla být doslova líhní plísně.

Rizikem je vlhkost nad 80 %

Vlhkost vzduchu v zimní zahradě by se měla ideálně pohybovat kolem 65 %. Máte-li zimní zahradu jako jednu obytnou místnost se zajištěným kvalitním větráním, obvykle nebude problém takové podmínky zajistit. Ovšem pokud tam pěstujete hodně květin a rostlin, zpravidla bude vlhkost vyšší, i pouhým zalitím do květináčů a truhlíků se může vlhkost významně zvýšit. Dbejte ale na to, aby nikdy nepřesáhla 80 %, tak vysoká vlhkost už je opravdu riziková.