13.10.2017

Chystáte-li stavbu zimní zahrady, zkuste si pár takových zimních zahrad projít, abyste se mohli přesvědčit, jak fungují, jak vypadají, jaké je v nich klima. Tyto poznatky se pro vás stanou inspirací ve vaší stavbě. Ono totiž něco jiného je projít si plánky, návrhy, projektovou dokumentaci a něco jiného vidět všechno na vlastní oči.

Nasajete atmosféru, vychutnáte si klimastw0286a001501

Teprve pohled na vlastní oči vás většinou přesvědčí o tom, jaké výhody, ale na druhou stranu i nevýhody mají zimní zahrady a zasklené pergoly. Mnohdy totiž ani 3D projekce zimních zahrad, kterou můžete shlédnout v různých konstrukčních počítačových programech, vás nepřesvědčí a nenavodí vám tu správnou atmosféru. V okamžiku, kdy se můžete projít skutečnou zimní zahradou, nasát atmosféru, vychutnat si klima, poznat možnosti prostorové i designérské, získáte ucelenější představu o tom, co to vlastně zimní zahrada je a jaké poskytuje možnosti.

Vstup z obývacího pokoje je optimální

Především může být zimní zahrada určena k pěstování rostlin i lehce exotických. V zimní zahradě můžete takovým květinám vytvořit přirozené prostředí k růstu. Zde se jim bude dařit velmi dobře, můžete pozorovat, jak se rozvíjejí. Například může zimní zahrada navazovat na obývací pokoj. Z něho se do ní vstupuje. To je asi ideální případ, protože obývací pokoj je oázou klidu, kde trávíte svůj volný čas a jistě se tam chcete cítit dobře. Proto je optimální kombinace, když můžete rovnou z obývacího pokoje vyrazit do zeleně.

Rozdíly teplot nahoře a dole

Samozřejmě je možné se zimní zahradou do slova a do písmene kouzlit. Například se dá vytvořit i odstupňování teplot v různých výškových patrech čili úrovních zahrady. O co vlastně jde? Zahrada může mít výšku klidně třeba až 8 metrů. Je pak samozřejmé, že v přízemí zahrady, tedy například pár centimetrů od země bude jiná teplota, než v osmi metrech těsně pod střechou. Obvykle se teplota dole a nahoře liší třeba i o 5 °C, někdy klidně i o 10 °C. Toho se dá využít pro pěstování různých rostlin v různých patrech