4.10.2017
Všechny prostory, kde je vysoká vlhkost vzduchu, jsou náchylné k plesnivění. Patří mezi ne i zimní zahrada. Pokud si ji u vašeho domu vybudujete, je tedy ve vašem zájmu, pečlivě sledovat, zda vlhkost v zimní zahradě nepřesahuje únosnou míru a neobjevují se plísně. Pokud už k tomu dochází, je třeba si s plísní rázně poradit.
Problémy se mohou objevit i v novostavbě
Snažte se zamezit plísni řádění už od začátku. Například i novostavba musí dobře vyschnout, aby zdi nebyly vlhké. Jestliže vaše zimní zahrada vznikla současně v jednom zátahu s vaším domem, riziko vzniku plísní může spočívat i tady, pokud dojde k zasklení zahrady na ještě nedostatečně vyschlých zdech novostavby. Potom si zaděláváte na problém hned od začátku. Proto se snažte zasklívat už dostatečně vyschlé zdi a i poté, co zimní zahradu zasklíte, nezapomínejte její prostory dostatečně větrat.
80 % je maximum
Právě dostatečné větrání, pravidelné proudění vzduchu pomůže zimní zahrady udržet v optimální kondici. Zabrání zárodkům plísní růst. Optimální je, když se vám povede docílit v zimní zahradě stabilní vlhkost vzduchu maximálně do 80 %. Mnohem vhodnější je ovšem vlhkost kolem 65 %. S vyšší vlhkostí hraničící s oněmi 80 % počítejte spíše v případě, že v zahradě budete pěstovat exotické rostliny náročné na vlhko a teplo. Pokud bude zimní zahrada obytná nebo osázená klasickými běžnými pokojovými, většinou se budete pohybovat kolem zmiňovaných 65 %.
Musíte použít Savo
Monitorování prostředí z pohledu vlhkosti je pro zimní zahrady a zasklené pergoly bohužel naprosto nezbytné. Přesto se i tak může stát, že se přece jenom někde nějaký zárodek plísně objeví. Co teď? V takovém případě nezbývá, než použít Savo a vše od plísně očistit. Následně nechat dobře vyschnout a místnost velice důkladně vyvětrat a větrání nepodceňovat ani v budoucnu.