29.9.2017

Fascinuje vás krása květin, především těch exotických? Jestliže ano, potom by vám neměla chybět zimní zahrada jako součást vašeho domova. Poskytne vám obrovské potěšení. Důležité ovšem je sladit zimní zahradu a podmínky v ní panující s nejvhodnějšími květinami, kterým bude vyhovovat.

Vytápěná zahrada jako celoroční pěstírnap1070519

Co vlastně v zahradě pěstovat? Pokud chcete zahradu vybudovat jako celoroční pěstírnu, potom volte zimní zahrady a zasklené pergoly vytápěné. Jestliže nebude ovšem zahrada vytápěná, pak je možné ji využít například jako zimoviště různých rostlin, které sem přenesete, aby nezmrzly. Vytápěná zahrada bude mít v zimě teplotu přibližně kolem 16 °C. Můžete zde tedy bez obav nechat všechny druhy pokojových rostlin, které zde se cítí a bez úhony přečkají období vegetačního klidu. Mohou tu být klidně i orchideje, ibišky, zelenec, begonie... Prakticky jakékoli rostliny vás napadnou. Budou mít výborné podmínky.

Tropické skleníky jsou specifické

Specifickou kategorií budou zimní zahrady určené k pěstování skutečně exotických květin. Ty vyžadují větší teplo a jedná se tedy spíše o tropický skleník, než zimní zahradu v našem slova smyslu. V těchto případech je nutné více přitápět a účinně regulovat vlhkost vzduchu a především větrat. Takový režim je ovšem finančně poměrně nákladný a nezvládne ho každý.

Mráz tady nehrozí

Konečně nevytápěná zimní zahrada oddělená od bytu je chladnější, teploty zde mohou v zimě poklesnout k cca 8 °C. Proto choulostivější rostliny by zde být rozhodně neměly. Naproti tomu mráz zde rozhodně nehrozí. I vzdušná vlhkost je tu ovšem velmi dobrá. Musíte se ale postarat i o dostatečné větrání. Hodí se sem například granátovníky, mučenky, olivovníky, fuchsie, šáchor, prvosenka, zelenec. Paleta je nezvykle pestrá.