27.9.2017
Zimní zahrady u nás rostou doslova jako houby po dešti. Když se rozhlédnete v našich zahradách, uvidíte, že jich je opravdu spousta. Jejich výhodou je, že umožní posezení v zeleni i tehdy, když je ještě v přírodě opravdu chladno. Potom si můžete pobyt v zimní zahradě opravdu užít. Měli byste se ale dopředu pojistit proti tomu, aby vám odsud neutíkalo teplo.
Jak uniká teplo?
Jak zabránit tomu, aby zimní zahrada neznamenala nepříjemný únik tepla a tím pádem bohužel také černou díru na peníze? Především si přenos tepla žádá určité vysvětlení. Musíme především upozornit, že mezi zimní zahradou a jejím okolím, tedy vnější zahradou se nalézá tzv. tepelný most. Co pod tímto pojmem přesně rozumíme? Je to vlastně místo, kde z domu utíká teplo ven. Jde o spojení interiéru budovy a okolí, vnějšku. Právě tady, v těchto místech vznikají tepelné úniky.
Termokamera odhalí všechno
Jak vlastně kolem zimní zahrady najít tepelné mosty? Pomoci nám může termokamera. Ta dokáže velice snadno odhalit, kde všude k tepelným únikům dochází. Obvykle se tak děje hlavně v oblastech kolem oken, dveří, v místech balkonů, lodžií, ale také prosklených výklenků, jaké představují právě zimní zahrady. Na snímcích z termokamery jsou vidět tepelné mosty jako červené oblasti. Jednoznačně tak ukazují, že právě tady je vidět, jak je vyšší teplota na povrchu – izolace tepla je špatná a vše uniká ven.
Souběžná stavba s domem rizika snižuje
Právě zimní zahrady a zasklené verandy tedy znamenají rovněž zvýšené riziko tepelných mostů. Pokud je dům dobře izolovaný, pak je zevnitř teplý a zvenku studený. Ovšem zejména starší domy mají v tepelné izolaci určité rezervy. Pomoci v těchto případech je docela obtížné. Nejvhodnější proto je postavit zimní zahradu rovnou se stavbou domu, pak se rizika tepelných mostů výrazně snižují.