21.9.2017

Zimní zahrady vzbuzují spoustu otázek. Než se pustíte do vlastní stavby, určitě budete chtít znát odpovědi na různé problémy a nejasnosti. Velice vám to pomůže v plánování a vlastní stavbě. Nebudete se tak dopouštět zbytečných chyb. Protože každá chyba znamená zbytečné náklady navíc a také ztrátu času.

Jak je to se stavebním povolením?zimni zahrada fotogalerie 11

Udělejme tedy jednou pro vždy jasno na téma zimní zahrady a stavební povolení. Jak to s ním opravdu je? Potřebujete ho nebo ne? Takže aby to bylo černé na bílém, podle zákona číslo 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu potřebujete stavební povolení jedině v případě, že zahrada svojí velikostí přesáhne plochu 40 m2 a tyčí se do větší výšky než 5 metrů. Pokud je tedy vaše zahrada menší a nižší, se stavebním povolením si nemusíte dělat starosti.

S podezdívkou nebo bez ní?

Možná vás bude zajímat, jestli je lepší zimní zahrady a zasklené pergoly postavit s podezdívkou, nebo stačí bez ní. Vězte, že hlavně u dřevěných zimních zahrad je podezdívka velice užitečná. Rámy zahradních desek ze dřeva tak nepřicházejí do styku s kapkami deště a sněhem. Pokud chcete zimní zahradu bez podezdívky, měli byste raději zvolit jako materiál plast nebo hliník.

Stačí mi klimatizace bez stínění?

Co když se vám nebude chtít budovat pro své zimní zahrady s posuvnými dveřmi nákladné stínění? Nejspíše přemítáte nad tím, zda by náhodou místo stínění nestačila třeba klimatizace. Na první pohled se možná zdá, že ano, jenže... Máte-li zahradu orientovanou jižním či západním směrem, potom ani velmi výkonná klimatizace nedokáže v parných letních dnech prostor vychladit. Navíc je také velká spotřeba energie. Mnohem lepší proto je zajistit dostatečné stínění a větrání, to dokáže zajistit příjemné klimatické podmínky mnohem lépe.