20.9.2017

Kdo si myslí, že celá práce spojená s budováním zimní zahrady u domy vzniká položením první konstrukce a její kompletací dohromady, velice se mýlí. Naopak. Zimní zahrada vzniká mnohem dříve, už v našich myslích. Už tehdy, kdy se rodí návrhy, jak by měla vypadat, na ní pracujeme.

K čemu bude sloužit?zimni zahrada fotogalerie 8

První a naprosto zásadní etapou, která vás během stavby zimní zahrady čeká, je promýšlení toho, jak by tato zahrada měla vypadat. Nejprve jde o to, abyste si správně formulovali požadavky na zimní zahrady. Co je pro vás důležité? K čemu by vám měla zahrada sloužit? Chcete ji jako prostor k pěstování květin, tedy vlastně skleník, nebo jako multifunkční obytnou místnost využitelnou k různým účelům? Rozmyslete si to velmi pečlivě.

Nevolte zbrklé řešení

Proto toto hraje zásadní roli, zda zimní zahrady s posuvnými dveřmi, které si doma postavíte, budou plnit svůj účel tak, jak mají. Jestliže zvolíte zbrklé, nepromyšlené řešení, může se vám snadno stát, že zahrada nebude dobře využitelná. Nesplní vaše představy. Bude se třeba přehřívat, na sklech se bude srážet voda, nebude vám vyhovovat orientací na světové strany, prostorovým řešením. Může se stát spousta chyb, které pak už bude pozdě napravovat a vy si, řekněme to otevřeně svojí zbrklostí vyrobíte zmetek. A to určitě nechcete.

Spousta otázek, na které musíte odpovědět

Myslete na to, že zimní zahrada by měl mít vhodný tvar a velikost, aby pasovala k domu. Zároveň by měla být estetická jak zvenku, tak i zevnitř. Vyberte si takovou zahradu, která bude na míru vašim požadavkům. Jedině tak budete spokojeni. Nebude problém do zahrady zakomponovat třeba i určité prostorové anomálie. Jak budou členěny jednotlivé stěny? Která okna se budou otevírat? Jak vyřešíte větrání? Jak proudní vzduchu? Bude zahrada vytápěná? Jak stíněná? Spousta otázek, na které byste měli znát odpověď.