19.9.2017

Přemýšlíte o stavbě zimní zahrady a máte řadu možností, kam ji umístit? Pokud máte kolem svého domu dostatek možností, kam může zimní zahrada přijít, je naprosto pochopitelné, že všechny alternativy velice pečlivě zvažujete. Když je to možné, vyplatí se nesahat hned po prvním řešení a vše si rozmyslet.

Nejoblíbenější polohap1070526

Sever, jih, západ, východ. Kam se zimní zahrady s posuvnými dveřmi nejlépe hodí? V zásadě můžete zvolit kterékoli řešení chcete. Vždy se najde nějaké plus a minus, které dané umístění má. Velmi výhodné a často praktikované je umístění na jih či jihozápad, nebo také jihovýchod. Můžete tak získat co nejvíce světla a tepla. Právě z těchto důvodů je toto umístění zahrady většinou nejoblíbenější. Ovšem v létě to může být na druhou stranu trochu problém. Zahrada se může přehřívat. V takovém případě nikdy nesmíte podcenit dobré zasklení.

Vevnitř nemá smysl stínit

Nejvhodnějším řešením pro takové zimní zahrady u domu, míněno ty, které jsou orientovány na jih, jihovýchod nebo jihozápad, je proto izolační trojsklo. Pokud ho nezvolíte, můžete téměř 100% počítat s tím, že se zahrada bude v létě přehřívat. V takovém případě musíte uvažovat o stínění. Volba je na vás. Může jít o markýzu, venkovní rolety, nebo venkovní žaluzie: volba je na vás. Stínění uvnitř nemá v podstatě vůbec žádný smysl, vždy musíte stínit zvenku.

Dosáhnete úspor ve vytápění

Na druhou stranu v zimě může takováto zimní zahrada tvořit teplotní bariéru. Funguje vlastně úplně stejně jako když máte v panelovém domě zasklenou lodžii. I ta vám dokáže uspořit energii. Proto je třeba si uvědomit, že zimní zahrada není jenom estetickým prvkem sloužícím k odpočinku. Pokud se vhodně zvolí její umístění, může dokonce přinést nemalé úspory ve vytápění.