18.9.2017

Zimní zahrada, toto spojení evokuje chlad. Pravda je ovšem často taková, že zimní zahrada je využitelná po celý rok. Vlastně se dá říci, že je propojením domova s přírodou. Sedíte v zeleni, ale přitom netrpíte sluncem, větrem ani deštěm a v zimě samozřejmě sněhem.

Nechyběl vyzděný obvodzimni zahrada fotogalerie 6

Dříve byly zimní zahrady v podstatě přepychovou stavbou, která se nacházela hlavně na šlechtických sídlech. Mnohdy měly částečně vyzděné obvodové zdi. Někdy byly stěny ovšem i dřevěné. Na skla jste zpravidla narazili zhruba od výšky jednoho metru. Celé prosklené zahrady jsou vlastně záležitostí až doby, kdy se začalo využívat centrální vytápění s možností termoregulace a také izolační skla do oken. Byl totiž problém vytápět takovou místnost, která byla špatně izolovaná.

Prosklené prostory i v činžáku

Taková zimní zahrada na terase se kdysi značně prodražila, tedy pokud byste ji chtěli vytápět. Vlastně byste topili pánubohu do oken. Proto se někdy vyskytovaly podobné prostory, ale určené spíše k přezimování rostlin a jako letní posezení, nikoli celoroční azyl. Někdy jste je objevili třeba i v činžovních domech. Jednalo se o prostory s vysokými stropy a okny až po tento strop. Podobné prostory začaly být módní například za první republiky.

Řešení nabízí i prosklená veranda

V současnosti už ale není problém s vytápěním a kvalitní izolací. Zimní zahrady s posuvnými dveřmi se stávají celoročně obývanými objekty. Ovšem začlenit takovou zahradu do stavby je poměrně náročný oříšek i pro opravdu zdatného architekta. U starších domků mnohdy tyto zahrady působí spíše jako skleník přistavěný k domu. To ale samozřejmě vůbec nic nemění na jejich funkčnosti. Řešením je v takovém případě i prosklená veranda elegantně navazující na střechu domu.