15.9.2017

Když uvažujete o přístavbě zimní zahrady k již hotovému domu, měli byste přemýšlet i o tom, jak bude tato zahrada orientována. Zimní zahrada by rozhodně neměla být pouhým přílepkem domu, umístěná někde, kde nic jiného nepasuje a nehodí se. Naopak.

Na jihu potřebujete stíněnízimni zahrady celorocni 4

Zimní zahrada si žádá své. Na jednu stranu potřebuje hodně slunce, ale zase by to nemělo být přehnané. Pokud si zimní zahradu umístíte na jih domu, počítejte s tím, že budete celoročně potřebovat kvalitní stínění. Můžete ale směle kalkulovat s tím, že i na podzim, v zimě a za časného jara se ji sluníčko bude snažit vyhřát. Máte tedy o to méně práce s vytápěním, ale zase se musíte postarat o kvalitní stínění, větrání a cirkulaci vzduchu.

Východ i západ se hodí pro rostliny

Kdo miluje východ slunce, nedá dopustit na ranní sluníčko, ten by zimní zahrady a zasklené pergoly měl umisťovat vždy na východ. Bude si tak moci užívat ranní slunce co nejvíce a umístíte sem i rostliny. Co takhle ráno posnídat přímo v zimní zahradě a nechat na sebe působit první paprsky. Lepší vzpruhu si po ránu sotva umíte představit. Hned budete skvěle naladěni do nového dne. Zastínění zimních zahrad je nezbytné u orientace na západ. Výhodou je teplo až do pozdních hodin. Příznivá je tato poloha i pro pěstování rostlin.

Na severu si vybudujte pracovnu

Nechcete si hotovou zimní zahradu umístit na sever? Možná děláte chybu. Zahrada situovaná na tuto stranu trpí jenom minimálně přehříváním. Je v ní sice nejméně tepla, takže potřebujete mít jako výchozí materiál izolační dvojskla nebo dokonce trojskla. Hledejte konstrukci s oddělenými tepelnými mosty. Na druhou stranu třeba pro pracovnu, kde potřebujete příjemné stále klima je to ideální prostředí. Neobejdete se také bez vytápění.