15.9.2017
Když uvažujete o přístavbě zimní zahrady k již hotovému domu, měli byste přemýšlet i o tom, jak bude tato zahrada orientována. Zimní zahrada by rozhodně neměla být pouhým přílepkem domu, umístěná někde, kde nic jiného nepasuje a nehodí se. Naopak.
Na jihu potřebujete stínění
Zimní zahrada si žádá své. Na jednu stranu potřebuje hodně slunce, ale zase by to nemělo být přehnané. Pokud si zimní zahradu umístíte na jih domu, počítejte s tím, že budete celoročně potřebovat kvalitní stínění. Můžete ale směle kalkulovat s tím, že i na podzim, v zimě a za časného jara se ji sluníčko bude snažit vyhřát. Máte tedy o to méně práce s vytápěním, ale zase se musíte postarat o kvalitní stínění, větrání a cirkulaci vzduchu.
Východ i západ se hodí pro rostliny
Kdo miluje východ slunce, nedá dopustit na ranní sluníčko, ten by zimní zahrady a zasklené pergoly měl umisťovat vždy na východ. Bude si tak moci užívat ranní slunce co nejvíce a umístíte sem i rostliny. Co takhle ráno posnídat přímo v zimní zahradě a nechat na sebe působit první paprsky. Lepší vzpruhu si po ránu sotva umíte představit. Hned budete skvěle naladěni do nového dne. Zastínění zimních zahrad je nezbytné u orientace na západ. Výhodou je teplo až do pozdních hodin. Příznivá je tato poloha i pro pěstování rostlin.
Na severu si vybudujte pracovnu
Nechcete si hotovou zimní zahradu umístit na sever? Možná děláte chybu. Zahrada situovaná na tuto stranu trpí jenom minimálně přehříváním. Je v ní sice nejméně tepla, takže potřebujete mít jako výchozí materiál izolační dvojskla nebo dokonce trojskla. Hledejte konstrukci s oddělenými tepelnými mosty. Na druhou stranu třeba pro pracovnu, kde potřebujete příjemné stále klima je to ideální prostředí. Neobejdete se také bez vytápění.