11.9.2017

Jak odvětrat zimní zahradu? Jistě se shodneme na tom, že bez větrání to u zimní zahrady nepůjde. Pokud byste větrání neřešili, zahrada by se přehřívala. Jak to ale provést, aby větrání zimní zahrady bylo funkční, a přitom co nejjednodušší? Máte v zásadě dvě možnosti: Buď větrat přirozeně, nebo využít ventilaci. Oba způsoby jsou účinné.

Střešní okna prokážou dobrou službuzimni zahrada fotogalerie 1

Chcete-li prostor zimní zahrady větrat přirozeně, potom vlastně při tomto systému využíváte všeobecně známé fyzikální vlastnosti, že teplý vzduch stoupá vzhůru. V tomto případě jde o to, aby větrací otvory ve sklech zimní zahrady byly co nejvýše. Hodí se vyřešit situaci například pomocí střešních oken, která disponují elektrickým ovládáním. Jednoduše se tato okna posunou podél pevných skleněných. Díky tomu nijak nekomplikují situaci, neomezují okolní prostor. Nebrání ani případné montáži stínění. Nejsnáze se pak řeší větrání u posuvné zimní zahrady, kterou lze podle potřeby po obvodu otevřít.

Tip: zimní zahrady pro celoroční využití

Otvory u podlahy proniká chlad

Využití elektricky ovládaných střešních oken si ale žádá také vybudování otvorů u podlahy. Zatímco otevřená střešní okna odvádějí pryč teplý vzduch, pomocí otvorů u podlahy se dovnitř dostává vzduch chladnější. Bez otvorů u podlahy by větrání nemělo smysl, vzduch by netáhl. Vaše zimní zahrada získává díky této kombinaci otvorů nahoře a dole průběžnou cirkulaci vzduchu a udržuje se v ní příjemné prostředí.

Odsávání zajistí ventilátor

Jinou možností je mechanické větrání, kdy si podle aktuální potřeby nastavíte odsávání pomocí ventilátoru. Tento způsob větrání může být řízen pomocí termostatu a hygrostatu, tedy na základě změn teploty a vzdušné vlhkosti. Po poklesu vzduchu v zimní zahradě se sem potom dostává čerstvý vzduch, a to buď ventilací, tedy řízeným vháněním vzduchu zvenku, nebo pasivně větráním. Ať už zvolíte vhánění či větrání, i takto můžete zajistit v zimní zahradě příjemné klima.