Když plánujete stavbu zimní zahrady, měli byste se zamyslet také nad tím, jak zimní zahradu větrat. Právě na správné volbě větrání totiž závisí, jaká teplota bude uvnitř zahrady samotné. Zejména během horkých letních dnů se špatné větrání promítne velice negativně. Jak tedy větrat zimní zahrady?

Tip: zimní zahrady stavebnicezimni zahrada fotogalerie 1

Teploměr se vyšplhá klidně i na 70 °C

Pokud u hotové zimní zahrady podceníte větrání, může se vám to nepříjemně vymstít. Především pokud je zimní zahrada orientovaná na jih a má nevhodně či nedostatečně řešené větrání. Tehdy se zahrada může přehřát. Během letních dnů, kdy venkovní teplota šplhá vysoko nad třicítku, v ní teplota stoupne klidně třeba až na 70 °C. Sami jistě uznáte, že tohle je naprosto neúnosné. V takové zahradě pak nevydrží ani tropické rostliny, které jsou na horko zvyklé, natož rostliny z mírného pásma a my lidé.

Nejde jenom o výměnu vydýchaného vzduchu

Nesmíte proto zapomínat, že je třeba horký vzduch ze zimní zahrady odvádět pryč. Musíme zdůraznit, že větrání v zimní zahradě není určeno primárně pouze k tomu, aby se vyměnil vydýchaný vzduch. Je to otázka toho, aby zimní zahrada plnila svůj účel, tedy aby v ní bylo možné pobývat, aniž byste se zalkli horkem. To znamená, že se v ní můžete projít, sednout si. Ani zimní zahrada sloužící převážně k pěstování tropických rostlin nesmí být přehřátá. Musí se v ní dát pobývat.

Tip: celoroční zimní zahrady

Ideální je řídit větrání automaticky

Vzduch je nutné v prostoru vyměňovat postupně. Nárazové větrání jednou za několik hodin ničemu nepomůže. Musíte větrat nepřetržitě, postupně. Jedině tak bude mít větrání smysl a docílíte optimálních podmínek. Proto už během projektu zimní zahrady přemýšlejte o způsobu, jakým budete objekt zimní zahrady větrat a stínit. Pamatujte na to, aby větrání probíhalo i v době, kdy nebudete v domě přítomni. Výhodné je proto automatické řízení větrání.