Stavíte-li si zimní zahradu, měli byste uvažovat o tom, jaké v ní bude klima. Závisí to především na tom, k jakému účelu bude sloužit. Jiné klima bude u nevytápěné zimní zahrady, jiné u vytápěné celoročně obývané a úplně odlišné také u zimní zahrady, která poslouží jako skleník pro tropické rostliny. Jak vytvořit ve své zimní zahradě to správné klima?

Potřebujete vytápěný prostorzimni zahrady celorocni 2

V jakýchkoli obytných prostorách určuje klima vlhkost vzduchu, teplota, vzdušné proudění. V případě hotové zimní zahrady je to stejné. I zde záleží výsledné klimatické podmínky na teplotě, vlhkosti a proudění vzduchu v daných prostorách. Výrazný vliv zde má i venkovní počasí, tedy k jakým výkyvům teplot dochází během dne i během celého roku. Chcete-li celoročně obývanou zimní zahradu, potom potřebujete vytápěný prostor.

Stoupavé proudy zabrání rosení

Celoročně vytápěnou zahradu lze vyřešit přípojkou topení ze stávajícího vytápěcího systému v domě. Potom si můžete v zimní zahradě zajistit celoročně příjemnou pokojovou teplotu kolem 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 40-60 %. Zimní zahrada si ale nežádá jenom příjemné teplo. Potřebujete také zabránit tomu, aby se na sklech zimních zahrady rážela kondenzovaná pára. Jak? Pomůže cirkulace teplého vzduchu před okenními výplněmi. Díky tomu se tvoří vzdušné stoupavé proudy.

Tip: zimní zahrady celoroční

Na jednoduchém skle voda kondenzuje

V okamžiku, kdy teplejší vzduch narazí na chladnou okenní výplň, ochladí se a může začít kondenzovat. Čím chladnější bude okenní tabule, tím větší je pravděpodobnost kondenzace. Například u jednoduchého skla může dojít ke kondenzaci už při +9 °C. Dvojité izolační sklo plněné vzduchem tuto hranici posune až na ‒16 °C a je-li izolační dvojsklo plněné inertním plynem, pak dokonce na ‒26 °C. Tady už v našich běžných podmínkách k rosení skel nedojde.