Chcete mít u svého domu oázu plnou zeleně, kterou bude možné celoročně obývat? Jestliže přikyvujete, pravděpodobně uvažujete o vybudování zimní zahrady. Nesnažte se ale zahradu vybudovat stylem pokus omyl. Je to ztráta času, energie a především černá díra na peníze. Mnohem lepší je koupit si hotovou zimní zahradu.

Těžký oříšek pro nezkušeného stavitelezimni zahrady celorocni 1

Samozřejmě vás nechceme odrazovat od stavby zimní zahrady svépomocí, ale pokud se pro něco takového rozhodnete, měli byste to velmi pečlivě zvážit. Nepatříte-li do skupiny extrémně zdatných kutilů, kteří disponují spoustou volného času ke kutění, je otázkou, zda-li se do podobného projektu vůbec pouštět. Pro člověka, který nemá se stavěním velké zkušenosti, to může být příliš velké sousto. Naproti tomu hotová zimní zahrada vám poslouží úplně stejně a nebudete s její stavbou mít žádnou práci.

S domem musí tvořit jeden celek

Ať už se rozhodnete pro stavbu svépomocí, nebo koupi hotové zahrady, nikdy nezapomeňte, že první fází je vždy plánování. Popřemýšlejte, jaký typ zimní zahrady se vám nejvíce líbí. Dále zvažte, zda se bude hodit k vašemu domu. Nezapomeňte na to, že zahrada by s domem měla tvořit jeden celek. Řešení typu každý pes jiná ves nevypadá esteticky. V zásadě se dá říci, že hotové zimní zahrady mohou být úplně mimo dům či byt, jako jeho oddělená anebo také neoddělená součást. Záleží na vás, co vám bude vyhovovat.

Tip: zimní zahrady celoroční

Oddělování jako oblíbený trend

Zimní zahrady umístěné úplně mimo dům či byt se staví poměrně málokdy. Jde o zasklené altány, u kterých ovšem ztrácíte výhodu plynulého přechodu ze zimní zahrady do bytu a zpátky. Sotva se někomu bude chtít v zimě do sněhu... Trendy posledních let ukazují, že zřejmě nejoblíbenějším řešením je oddělit zimní zahradu stěnou, takže například jde o zasklenou lodžii či obytný skleník u domu.