22.6.2017
Každý z nás touží si v zimě dopřát kousek léta. Máte balkon či stodolu plnou nepotřebných věcí? Proměňte je v útulnou zimní zahradu. Jde o estetický a snadný způsob, jak využívat celoročně terasu, případně zvětšit obytný prostor domu. Zimní zahrada patří mezi technicky náročné stavby.
Stavíme zimní zahradu
U zimní zahrady je potřeba v prvé řadě řešit statiku, větrání, stínění, vodu a topení. Chcete-li aby vaše zahrada splynula s charakterem domu, je potřeba vybrat si ten správný druh. Orientace zimní zahrady by měla být na jih. Budete-li ji využívat jako obytnou místnost, měla by mít nejméně 10 m2. Podlaha se používá nejčastěji dlažba.
Stínění
V létě, kdy jsou teploty v závratné výšce, se zimní zahrada promění v saunu. Zabránit tomu lze prostřednictvím speciálního protislunečního skla či reflexní fólie. Pomoci si můžete také žaluziemi či baldachýnem. Vnější zastínění zimní zahrady je náročnější na údržbu. V zimním období žaluzie mohou fungovat jako izolace.
Materiál
Konstrukce zimní zahrady může být z oceli, hliníku nebo plastu. Ocel se používá na nosné profily. Méně namáhané části jsou vyráběny z hliníku a plastu. Železo a hliník se využívají také na střešní konstrukci. Vždy je možné zvolit kombinaci, která vám vyhovuje po finanční i estetické stránce.
Vytápění ano či ne?
Pokud máte v plánu zimní zahradu, kterou nebudete vytápět a nebudete ji přes zimu obývat, může být orientována na sever. Poslouží jako tepelná bariéra pro stěnu domu, ke kterému přiléhá. V zimní zahradě orientované na jih vám bude nejtepleji. Na východní straně si můžete dosyta užít slunečních paprsků. Zimní zahradu většinou pouze přitápíme jako obytnou místnost.