20.6.2017


Bazén i zimní zahrada jsou dnes již nedílnou součástí mnoha rodinných vilek. Oba typy staveb mohou fungovat odděleně, ale i společně.


Plavání i v zimě


Zimní zahrada se ve většině případů používá k venkovnímu posezení, ale ani propojení proskleného pokoje s bazénem není ničím nevšedním. Díky zastřešení se mohou majitelé bazénu těšit z plavání nejen na jaře a v létě, ale i na začátku podzimu. Zahrada i s bazénem by měla být v ideálním případě natočena na jižní stranu, kde je sluneční záření nejintenzivnější, ale dobré tepelné pohody se dá dosáhnout na jihovýchodě i jihozápadě. Zcela nevhodný je naopak sever.


Vytápění


V našich klimatických podmínkách je prakticky nemožné používat krytý bazén i v chladných měsících bez toho, aniž by se místnost vytápěla. Proto je nejlepší ho situovat do těsné blízkosti domu, který by mohl zimní zahradu na terase vytápět skrze stěnu. Ani toto řešení ale nebude v mrazivých dnech stačit. Optimálním tahem tak je vybavit zimní zahradu vlastním topným systémem. Ten může být pouze provizorní a mít podobu mobilního topidla nebo se může místnost vytápět topením umístěným v podlaze.


Problémy s vlhkostí


Díky bazénové vodě se v zimní zahradě a prosklené pergole udržuje permanentní vlhkost. Ta nevyhovuje jak rostlinám, tak ani stěnám domu. Pořízení odvlhčovače by v tomto případě mělo být automatické. Samotné zdivo se dá ochránit pomocí speciální omítky a neměla by chybět ani kvalitní izolace. Mírného zlepšení se dá dosáhnout také používáním bazénové plachty či rolety. Důsledným zakrýváním vodní hladiny vždy po každém koupání se dá snížit vlhkost v místnosti až o 10%.


Stavba naráz

 

Z ekonomického, estetického i čistě praktického hlediska je nejlepší budovat bazén i zimní zahradu společně. Celý projekt se díky tomu dá mnohem efektivněji naplánovat a zrealizovat.