19.6.2017

Zimní zahrady moderního střihu jsou již celé jedno století velmi ceněným architektonickým prvkem, který nejen rozšiřuje obytné prostory, ale úzce propojuje dům s přírodou.


Důležitý je účel

Pokud se rozhodnete pořídit si zimní zahradu k domu, měli byste zvážit, jaký bude její účel. Podle toho, jestli potřebujete skleník, místnost pro posezení s přáteli, pracovnu či prosklený obývací pokoj, bude výsledný projekt vypadat. Stěžejní není pouze velikost celé zahrady, ale i její vnitřní vybavení. To může být mnohdy i dražší než zahrada samotná. Neméně důležitým faktorem je i výběr místa. Na jižní straně sluníčko příliš hřeje, sever je naopak až moc chladný. Obvyklým kompromisem je nasměrovat zahradu na jihovýchod.


Domácí krytý bazén

Zimní zahrada nemusí sloužit pouze jako další pokoj u domu, ale díky ni si lze prodloužit i koupací sezónu. S kvalitním topným systémem to jde i na neurčito. Samozřejmě musíte mít venkovní bazén. Zastřešení bazénu vám nejen umožní užívat si plavání během chmurného počasí, ale také ochránit vodní plochu před nečistotami zvenčí.


Postavte si ji sami

V současnosti už nemusíte kontaktovat architekta, když si u domu chcete zařídit zimní zahradu a prosklenou pergolu. Můžete si pořídit finančně výhodný prefabrikát, který si složíte sami. Konstrukce stavebnicových zimních zahrad není kdovíjak složitá a montáž se tak dá zvládnout i během jediného dne. Problém může být v architektuře zahrady, která nemusí být vždy kompatibilní s architekturou domu. V tom je výhoda projektů vyrobených na zakázku. Zkušený profesionál vždy dokáže navrhnout zimní zahradu tak, aby tvořila s bezprostředním okolím kompaktní celek. Ovšem za výrazně vyšší cenu.


Vyplatí se

Zimní zahrada na terase není pouze dalším pokojem, který si můžete zformovat zcela podle svých představ, ale i estetickou součástí celého pozemku. V případě stavebnicových typů se navíc nejedná o drahou záležitost.