15.6.2017

Příchod chladného podzimního počasí obvykle ohlašuje konec posedávání na terase. Pokud tedy nevlastníte zimní zahradu.


Multifunkční pokoj

Nemyslete si ale, že se prostory zimních zahrad a zasklených pergol dají používat pouze pro dýchánky s přáteli nebo k relaxaci u knížky a čaje. Zimní zahrada je v podstatě dalším pokojem, který je možné zařídit si podle vlastních potřeb. Můžete z ní mít pracovnu, tělocvičnu i obývací pokoj. Jelikož je kompletně prosklená, dá se předělat i na luxusní skleník. Při stabilním udržování teploty se dají v zahradě pěstovat i různé exotické rostliny jako jsou kávovník či eukalyptus. Záleží však na tom, jaké v interiéru panuje klima.


Kde má stát?

Klima v zimních zahradách úzce souvisí s orientací na tu či onu světovou stranu. Je jasné, že směrem na jih je teplo a naopak. Umístění je tou nejzásadnější věcí, kterou musíte mít promyšlenou dříve, než začnete se samotnou realizací zimní zahrady. Málokdo si vybere chladný severní směr, ale ani orientace na jih není zrovna optimální. Tedy, pokud neplánujete v létě proměnit zahradu na přírodní saunu. Nejlepším kompromisem je poloha jihozápadní, respektive jihovýchodní.


Vytápění a větrání

Tak či onak, pokud budete chtít vytvořit ze zahrady pěstitelský koutek nebo ji používat jako ložnici, v zimních měsících se vytápění nevyhnete. K tomuto účelu sice může sloužit některý z přenosných topných systémů, ale pro lepší estetický dojem je vhodné topení zabudovat do podlahy terasy. V období tropických veder jsou nejvíce ceněné zimní zahrady s posuvnými dveřmi. Při větrání nejsou otevřené dveře rušivým elementem a nemůže se stát, že by s nimi průvan praštil.


Jsou cenově dostupné

Pořídit si k domu zimní zahradu můžete i v případě, že nepřehrabujete vidlemi miliony. Nebude se sice jednat o ten nejkomfortnější typ, ale svému účelu poslouží.