14.6.2017

Řešit nedostatek prostoru v rodinném domě se dá nejen přístavbou, což je drahé a náročné, ale i koupí zimní zahrady.


Nový pokoj

Zimní zahrada rozhodně není luxusem, který si může dovolit jen málokdo. Prefabrikované typy jsou cenově mnohem dostupnější než zahrady na zakázku, i když ne vždy architektonicky sedí s okolním prostředím. Proto je při výběru proskleného pokoje šikovné vše prodiskutovat i s odborníkem, který se v dané problematice orientuje. Pří správné volbě vám u domu vyroste nová místnost, která bude nejen plně funkční, ale zároveň bude i ozdobou celého obydlí a jeho blízkého okolí.

Tip: celoroční zimní zahrady


Vhodný materiál

Vybrat materiál pro zimní zahradu s posuvnými dveřmi a prosklenou pergolou nemusí být jednoduché. I milovníci dřeva mnohdy sáhnout po kovu v podobě hliníku. Ten se totiž nemusí ošetřovat a jeho vlastnosti se postupem času nemění. Hliníkové konstrukce jsou odolné a vypadají dobře. Dají se použít takřka kdekoliv, snad s výjimkou dřevostaveb, kde je mnohem estetičtější využít dřevo i přes jeho nižší životnost a kazivost.


Jak udržet příznivou teplotu?

Většina zimních zahrad se dá používat po celý rok. A to i bez teplého oblečení. Základem je totiž zahradu správně nasměrovat. Optimální je konstrukci umístit na jihovýchod. Na severu byste v zimě umrzli a na jihu v létě zase uvařili. I tak nebude teplota v interiéru vždy optimální. Pro zimní měsíce se doporučuje pořídit si přenosné vytápění nebo zahradu vybavit krbem. V létě obvykle stačí větrat pomocí oken a dveří, ale v případě úporných veder byste měli použít ventilaci.


Žaluzie

Je také vhodné zařídit v zimní zahradě stínění v podobě vnitřních žaluzií. Ochrana před slunečními paprsky přijde vhod nejen v létě, ale i v zimě. Opatřit žaluziemi byste však neměli pouze stěny, ale i strop nebo případně využít jiný typ zastínění. Radikálně tím zlepšíte klima uvnitř interiéru.