22.5.2017

Nový pokoj nemusí být pouhým snem. V případě, že si koupíte zimní zahradu, se sen může stát realitou.


Kam zahradu orientovat?

Zimní zahrada skutečně může suplovat funkci nového pokoje. Ještě před započetím stavby byste si ale měli ujasnit, k čemu nová místnost bude sloužit. Kdo se chce věnovat hlavně šlechtění teplomilných rostlin, neměl by zimní zahradu stavět jinde než na jižní straně. Smiřte se ale s tím, že orientace směrem na jih promění v letních měsících interiér zahrady v takřka neobyvatelnou saunu. Kdo naopak dává přednost stínu, ocení zahradu orientovanou směrem na sever. Zdravým kompromisem a nejpoužívanější variantou je prosklený pokoj umístěný v jihovýchodní části.


Jaký použít materiál?

Stejně jako u jiných konstrukcí ani tady není rozumné být spořivý. Zimní zahradu a prosklenou pergolu sice můžete postavit i z plastu, ale z estetické hlediska je to sebevražda. Lepší je použít tradičnější materiály jako jsou dřevo a hliník. Odolnost mají tyto suroviny zhruba stejnou, ale na rozdíl od hliníku, není dřevo bezúdržbové. Právě naopak. Dřevěná kostra vyžaduje pravidelnou údržbu, která stojí čas i peníze.


Je v zahradě teplo i v zimě?

Stále klima se v zimní zahradě udržet dá, chce to ale správné doplňky, například přenosný topný systém. Ten dokáže vytvořit tepelnou pohodu i ve dnech, kdy venku tuhne i nafta. Musíte se ale připravit na vyšší výdaje za vytápění. V létě je to mnohem snadnější, stačí větrat pomocí otevřených oken a dveří. Při urputných vedrech to ale stačit nemusí. Proto je dobré pořídit si do zahrady klimatizaci, která vnitřní prostor příjemně ochladí. Také klimatizace však mají velkou spotřebu.


Dají se využívat celoročně?

Zimní zahradu můžete používat po celý rok. Hodně záleží na tom, na jakou světovou stranu směřuje. Na jihu bude samozřejmě více teplo, což je v zimě přínosem, který se v létě může snadno změnit v prokletí. Severní strana zase poskytne chládek v tropických dnech, ale v mrazivých obdobích budete muset hodně přitápět.