15.5.2017
Výběr nábytku na zahradu může být složitý. Někdo dává přednost dřevu pro jeho přírodní vzhled, další zase preferuje odolnost kovu či plastu. V případě volby ratanu můžete mít obojí.
Odolný i elegantní
Elegance a nepoddajnost. To jsou základní charakteristiky nábytku z ratanu. Pokud si ho chcete pořídit na zahradu, měli byste ale sáhnout po umělém typu. Jednak vypadá stejně dobře jako přírodní ratan, ale je i mnohem odolnější. Přírodní vlivy se na něm nepodepisují tak negativně. Nevadí mu voda, nepoškodí ho sluneční paprsky ani neponičí vítr. Jen je třeba dávat si pozor na to, u koho nábytek kupujete. Na trhu se dají sehnat i nekvalitní napodobeniny, které vydrží maximálně pár sezón.
Pozor při nákupu
Prvním faktorem, který by vás při koupi ratanového nábytku měl varovat, je délka záruční lhůty. Běžně se na ratan dává záruka na sedm až deset let, ale u mnoha prodejců je doba zkrácena na pouhé dva roky. To je ukazatel nekvalitního zboží. Neměli byste se nechat zlákat ani nízkou cenou. I když není ratanové posezení na zahradu určené pouze pro mobilitu, pořád ho nepořídíte za tři tisícovky. A když o takovou nabídku zavadíte, vězte, že je to jen nekvalitní kopie, které jsou k dostání hlavně v různých supermarketech. Pro zimní zahradu je ratanový nábytek skvělou volbou.
Jak o ratan pečovat?
Nábytek z umělého ratanu nevyžaduje takřka žádnou péči. Když se na něm usadí prach, stačí ho setřít. Pokud nechcete, aby se vám znehodnotil, nenechávejte ho dlouhodobě stát na místech s vysokými teplotami nebo naopak v silných mrazech. Po sezóně je nejlepší schovat ratanový nábytek někam, kde se drží teplota alespoň na 5°C. Vhodná je například zimní zahrady a zasklené pergoly.
Není nejlevnější
V našich zeměpisných šířkách je ratan už poměrně zdomácnělý. Jeho jedinou nevýhodou může být trochu vyšší cena. Mnoho lidí proto raději zvolí alternativu v podobě levnějšího plastu.