10.5.2017
Zimní zahrada, prostor, kde můžete relaxovat nebo si v něm vytvořit pracovnu.
Svépomoci ne
Zastřešená veranda má mnoho výhod, minimálně dovoluje využívat venkovní posezení i za deště. Veranda, kterou tvoří zimní zahrada, se však dá používat kdykoliv. Tyto konstrukce jsou stále mnoha lidmi spojovány s luxusem, ale to už dávno není pravda. Pořídíte-li si stavebnicovou zimní zahradu, rozhodně to pro vás nebude znamenat finanční krach. Šikovní kutilové se mohou pustit do budování vlastní zimní zahrady, ale to většinou nedopadá dobře. Nejedná se totiž o jednoduchou střechu například pergolu, ale o poměrně složitou stavbu. Nejste-li přímo z oboru, na budování svépomoci rovnou zapomeňte.
Vždy na jih
Pokud je to jenom trochu možné, měli byste zimní zahradu orientovat směrem k jihu. Zahřívání místnosti z jihu je mnohem efektivnější než z jiných světových stran. Díky tomu se v interiéru drží déle teplo a není potřeba zběsile vytápět. To se hodí samozřejmě hlavně v zimě. Do zahrad postavených na verandě sálá teplo ze stěn domu, samostatně stojící zahrady pak musí být vyhřívány přenosným topením, což není zrovna nejlevnější řešení.
Pěstování rostlin
Zimní zahrady jsou neodmyslitelně spjaty s rostlinami. To už koneckonců prozrazuje i jejich název. Ne v každé se ale bude dařit všem druhům. Například studená zimní zahrada a prosklená pergola nejsou vhodné k pěstování exotických druhů rostlinstva. Není to sice nereálné, ale neekonomické určitě. Museli byste hodně přitápět. Mnohem lépe se zde bude dařit druhům, kterým studenější počasí nevadí. I pro ty ale bude nutné občas zatopit, zvláště, klesnou-li venkovní teploty pod nulu.
Nový pokoj za pakatel
Přistavovat nový pokoj znamená vždy plácnout se přes kapsu, nemluvě o vyřizování stavebního povolení. Stavebnicovou zimní zahradu si pořídíte mnohem levněji, sestavíte během odpoledne a krom prostého ohlášení se nebudete muset úředníky vůbec zabývat. I proto jsou zimní zahrady velice populární.