4.5.2017

Prořezáváte na jaře a na podzim stromy a keře? Přináší to mnoho materiálu, který je potřeba zpracovat, ať už na kompost nebo na topení. Poslouží vám drtiče a štěpkovače, které by ve vaší garáži neměly rovněž chybět.


V čem se liší?

Řada lidí si rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem neuvědomuje a tak se stane, že si koupí špatný stroj a dřevo zpracovávají jinak, než si ve skutečnosti přáli. Dřevo na topení vám vyrobí štěpkovač, materiál na kompost zase drtič.


Štěpkovač nebo drtič

Štěpkovač vám pomůže větve rozdrtit na krátké špalíky, kdežto drtič je skutečně rozmělní. Chcete-li si pořídit dřevo na topení, můžete sáhnou po libovolném stroji, nicméně bude štěpkovač mnohem lepší volbou. Zahradní drtič se hodí na výrobu kompostu či mulčovací směsi.


Jak vybírat?

Chcete-li mít i vy v plechové garáži nepostradatelného pomocníka na likvidaci dřevěného odpadu, pak si můžete vybrat stroje s benzínovým, elektrickým nebo aku motorem. Elektrické stroje jsou méně náročné na údržbu, ale pohyb je omezen délkou kabelu. Při nákupu vybírejte podle výkonu motoru. Důležitý je také průměr zpracovatelného materiálu.


Na co dát pozor?

Dále si všimněte kvality nožů, ale i jejich uchycení. Nože by mělo být možné demontovat a vyměnit za jiné, rovněž by měly být vyrobeny z oceli. Přístroj by měl být opatřen pojistkou proti přehřátí motoru. Práci vám usnadní i možnost přepnutí běhu na opačný. Samozřejmostí by měl být sběrný koš nebo pytel na rozdrcený odpad nebo na štěpku. Usnadníte si tak úklid na zahradě.