4.5.2017

Exotické palmy jsou otužilé, ale mráz jim vadí. Pokud je máte přes léto v květináči v zahradě, na zimu je můžete přestěhovat do zimní zahrady.


Odolné rostliny

Mnohé palmy zvládnou i naše mírné zimy, některé druhy i patnáctistupňové mrazy, nicméně je lepší umístit je do zimní zahrady. Palma, která může přezimovat i venku, je palma konopná. Pochází z horských oblastí severní Číny. Její tmavě zelené listy ji dodávají atraktivní vzhled. Ročně poroste zhruba o 30 cm a to až do výšky 2 m.


Nenáročné rostliny

Svou zimní zahradu s posuvnými dveřmi těmito palmami rozhodně oživíte. Mrazuvzdorné rostliny pěstujte v mobilních nádobách, aby je bylo možné snadno do zahrady přesunout. Kořeny nesmí být ve vlhku a teplota v zimní zahradě by měla být od 4 do 12 stupňů Celsia. V případě, že umístíte palmu do tmavého místa, zalévejte ji pouze tehdy, když má zcela suchou zeminu.


Pozor na průvan

Palmy přímo zbožňují světlo, v zimní zahradě a prosklené pergole jim ho dopřejete skutečně dostatek. Některé druhy palem vyžadují zastínění, proto nezapomeňte například na rolety. Palmy tropického původu musí přezimovat v mírně teplé či teplé místnosti. Palmy subtropického původu mají raději chladné místnosti. Všechny palmy špatně snášejí průvan. Nebezpečný je pro ně vzduch, který proniká ventilačním oknem.


Pozor na teplotní šoky

V případě, že jste z důvodu teplé zimy, nechali palmy venku až do prosince, pozor na teplotní šok. Nepřenášejte je rovnou do vytopené místnosti, ale nejprve je aklimatizujte. Poté, co palmy přivyknou teplotám pokojovým, je můžete stěhovat do zimní zahrady.