27.4.2017

Vybírat rostliny do zimní zahrady je potřeba podle typu zimní zahrady i její orientace vůči světovým stranám.

Nevytápěná zimní zahrada

Zimní zahrady a zasklené pergoly, které nejsou vytápěné zamezí možnosti pěstovat exotické rostliny. Zimní zahrada může být součástí bytu, vytápěná, používaná jako obytný prostor, také může být zcela oddělená od domu. Jako zimní zahradu lze použít lodžii či zasklenou terasu. Ve vytápěné zimní zahradě lze pěstovat i exotické rostliny.

Zimní zahrada orientovaná na jih a sever

V případě, že máte zimní zahradu orientovanou na jih, teploty zde rychle stoupají i v zimních měsících. Severní strana se hodí pro rostliny, které neholdují slunečním paprskům. Je vhodné takovou to zahradu přitápět. V celoročně obývané zahradě si můžete vypěstovat například fíky, citrus a další.

Vysoké květiny jako solitér

Do stavebnicové zimní zahrady můžeme zvolit vyšší květiny jako solitér. Zajímavým prvkem zde bude eukalyptus, který mimo jiné nádherně celou místnost provoní. Eukalyptu nevadí teploty až do -5 stupňů Celsia. Pokud zde vysadíte kávovník, ten vyžaduje spíše sušší vzduch a v případě, že plodí semena, nebudou příliš chutné. Kávovník se hodí spíše do běžného pokoje v bytě. Zajímavá je pitaya, která snese stejné podmínky jako eukalyptus.

Orchideje

Typickým zástupcem rostlin v zimních zahradách jsou orchideje. Ty vyžadují dostatek světla. Oblíbený je také tropický keř murraya. Ta nesnese přímé slunce. V zimní zahradě však lze pěstovat jakoukoliv pokojovou rostlinu, která vyžaduje dostatek světla a tepla. Nevytápěnou zimní zahradu můžete použít na přezimování některých druhů pokojových rostlin, ale také rostlin, které přes léto rostou ve velkých nádobách na zahradě.