19.4.2017

O zimní zahradě se tvrdí, že vám sníží až polovinu nákladů na vytápění. Pokud však při její stavbě nedodržíte konstrukční zásady, je vám spíše finanční obtíží.


Obytný prostor

Zimní zahrada je příjemnou součástí bydlení, která na jaře a na podzim rozšíří obytný prostor, v zimě obohatí bydlení pohledem na příjemnou a svěží zeleň. Vždy stojí za zvážení, zda vám investice do zimní zahrady vyváží tyto výhody. Pokud ano, měla by vám do domu přinést tepelnou pohodu.


Zásady zimní zahrady pro obytný prostor

Zimní zahradu lze využívat jako obytný prostor. Důležité je zvolit správné konstrukční řešení. Rovněž je podstatné zvolit izolační dvojsklo či trojsklo. Pokud je zahrada řešena jako zateplená obvodová stěna, náklady na vytápění naopak zvyšuje.


Orientace k jihu

Důležitým prvkem u stavebnicové zimní zahrady by měla být orientace k jihu. V zimě bude nejdéle oslněnou stranou domu. Zimní paprsky budou nízké a vyhřejí celý prostor zimní zahrady. Chybou je orientace zimní zahrady na západ. Západní paprsky dopadnou na zahradu pod špatným úhlem. V zimě by byl dům i zahrada neúměrně zahříván.


Když nesvítí slunce

Malá hloubka zimní zahrady má velkou výhodu pro vyhřívání domu v zimě. Nízké slunce přes ni pronikne až do interiéru a příjemně ji pomůže vyhřát. Získanou sluneční energii si tak sluníčko může uchovat až do doby, kdy nesvítí. Je vhodné připravit však vhodnou akumulační podezdívku, například beton, cihly nebo kamenné obklady. Ideálním řešením je akumulační podlaha. Teplo z ní bude sálat i do dalších podlaží domu. Akumulační stěny by měly být součástí každého objektu, který využívá solární energii.