3.4.2017

Zimní zahrady mohou být plné zajímavých rostlin a jejich rozmanitých druhů i forem.


Zimní zahrada plná rostlin

Pokud vlastníte zimní zahradu ve které chcete pěstovat rostliny, je potřeba jim dopřát vhodné podmínky a dodržet jejich nároky na pěstování. Jen tak se nám odvděčí chutnými plody nebo krásnými květy.


Typy zimních zahrad

U zimních zahrad můžeme rozlišit čtyři různé typy - zimní zahrady s posuvnými dveřmi tropické, s vlhkostí minimálně 80%, subtropické, které po dobu 6 měsíců vyhříváme nad 20 stupňů Celsia. Dále sukulentní a vodní či bahenní. Poslední typ zahrady by měl být rovněž vytápěn, jinak v něm nevyrostou téměř žádné druhy rostlin.


Podmínky zimních zahrad

Podmínky pro konkrétní typy zimních zahrad nejsou vždy jednoznačné. Přesně daná specifika má pouze sukulentní zahrada, kterou pak nelze kombinovat s dalším typem zimních zahrad. Ve všech těchto čtyřech typech je potřeba zajistit pravidelné větrání. Často pak mohou vznikat nejrůznější plísně a objevovat se škodlivé houby, pokud větrání nezajistíme.


Větrání květinové zimní zahrady

Nejjednodušším řešením je pravidelné otevření oken. Nicméně čerstvý vzduch může mnoha druhům rostlin spíše uškodit. Lepším řešením je tedy použití ventilátoru. Rostlinám může uškodit také průvan z netěsnících dveří. Rovněž nezapomínejte na stínění v letních dnech. Rostliny může poškodit přímé sluníčko, z takovéhoto úpalu se již nemusí vzpamatovat. Máte-li nedostatek světla pro své rostlinky, můžete jim pořídit umělé přisvěcování. Nepoužívejte klasické žárovky, ale speciální výbojky s infračerveným nebo ultrafialovým zářením. Dobře vybudovaná zimní zahrada vám s pěstováním rostlin přinese mnohdy celoživotní radost. Mnoho lidí bere pěstování vzácných druhů rostlin či sukulentů jako své poslání.