Chcete si zeleň v zahradě užívat, i když právě prší? V souladu s přírodou může být vaše zimní zahrada.


Umístění zimní zahrady

Mít zimní zahradu je snem mnoha lidí. Někdo z ní chce mít další obytnou místnost, někdo ji touží zaplnit rostlinami. Stavba zimní zahrady je velmi náročná, je potřeba se seznámit s požadavky na konstrukci a tepelně izolační vlastnosti. Zimní zahrada zpravidla navazuje na dům, ale výjimkou nejsou ani samostatné zimní zahrady. Propojit ji můžete i s pergolou či bazénem.


Klimatizace

Je potřeba nejprve pro zimní zahrady a zasklené pergoly vyřešit konstrukční materiály, izolační prvky, sklon střechy, vytápění, využití solárních panelů a také klimatizaci. Chcete-li zimní zahradu využívat jako další obytný prostor, musí mít stálé klimatické podmínky. Konstrukce zahrady musí umožnit pobyt v jakémkoliv počasí, v létě i v zimě. Je potřeba mít vyřešeno také větrání, které pomůže udržet v místnosti nízkou vlhkost a optimální podmínky.


V jednoduchosti je krása

Chcete-li si pořídit zimní zahradu s posuvnými dveřmi, pak si pamatujte, že v jednoduchosti je krása. Zimní zahrada by měla být zcela jednoduchá, s nižšími pořizovacími výdaji. Vyhněte se všemožným výklenkům, které zvyšují tepelné ztráty.


Vytápět nebo ne?

Mnoha exotickým rostlinám vyhovují nižší teploty, okolo pěti stupňů Celsia. Chcete-li zahradu obývat, je potřeba vyřešit vytápění. Vnitřní teplota by měla být mezi 21 - 22 stupni Celsia. Provoz vytápěné zimní zahrady je nákladný, jde také o náročné konstrukční řešení. Volba konkrétního topného systému pak závisí na velikosti zahrady, typu materiálu i zasklení. Může jít o samostatné vytápění, případně napojené na další obytné místnosti v domě.